top of page

Bezlepková dieta pro začátečníky

Aktualizováno: 16. 6. 2023

Otázky a odpovědi pro začátečníky s bezlepkovou dietou

Na co se máme připravit při bezlepkové dietě?


Ať už nemůžeme konzumovat lepek z důvodu alergie, intolerance, celiakie nebo dokonce ze svého vlastního přesvědčení, či kvůli eliminaci lepku, cukru apod. musíme se připravit na celou řadu situací, které nebudou ideální.


Gluten free, celiakarna.cz


Sama jsem ze začátku byla zmatená a nevěděla jsem, kde všude lepek číhá. Bohužel, vážení a milí, budete se setkávat s tím, a to poměrně často, že lepek bude obsažen v potravinách nebo jídlech, kde to opravdu nečekáte.


Pokud jste začátečníky v bezlepkovém pečení, připravili jsme pro Vás Balíček bezlepkového pekaře začátečníka, který obsahuje Psylium, Xantan, prášek do pečiva bez fosfátů a droždí.


Cukrovinky nebo třeba rizoto bez lepku


Lepek by se při troše selského rozumu patrně neměl vyskytovat např. v čokoládových cukrovinkách. No. Alespoň jsem si to myslela. Naštěstí, osobně čokoládě neholduji, ale dočetla jsem se, že snad je přidán i do takových těch barevných cukrátek, které známe už od dětství.


Pokud máte děti bezlepkáře nebo rádi mlsáte, naučte se nekompromisně číst etikety.rizoto, kde může být obsažen lepek, celiakarna.cz


Nebo takové rizoto. Nejednou mě personál v restauraci školil, že - jak bych to tedy "bez mouky" chtěla zahustit? No, nijak, rýže obsahuje škrob, který nám rizoto, nemluvím o tom ze základky, ale parádním italském rizotu, zcela bezpečně zahustí.


Bezlepkové polévky, omáčky, zelí, mletá masa


Polévky obecně, v restauracích a jídelnách, budou pravděpodobně zahuštěny moukou. Zelí samozřejmě také. Omáčky i výpeky, budou asi zahuštěny moukou.


Mletá masa, karbanátky, pečeně, uzeniny, párky, soté, guláše, dušená masa, ryby, které nejsou grilované budou také pravděpodobně s lepkem, nemusí, ale buďte ostražití.


sekaná, kde může být lepek, celiakarna.cz


Mně se docela často v restauracích stává, že se mě přijde kuchař/ka zeptat, jestli tu rybu může poprášit moukou - prý to jinak nejde...


Chybí Vám něco bezlepkového? Nakoupit můžete zde v našem 100 % bezlepkovém eshopu!


Ale berte to pozitivně, alespoň se zeptá:-). Toto se mi naposled stalo asi před 2 měsíci v Německu, ne u nás, tak jenom abychom si nemysleli, že je to jen naše specialita.mléko, neobsahuje lepek, ale laktózu, celiakarna.cz

Dále si personál restaurací často plete laktózu a lepek. Raději se zeptejte opakovaně, pokud se Vám nezdá, co Vám nabízejí, personálu špatně nebude....


Hranolky bez lepku


Jsou taková samostatná kategorie. Člověk by si myslel, že se smaží bez mouky. Holt, důvěřuj, ale prověřuj. Pokud Vám to někdo tvrdí, běžte se podívat do kuchyně, kolik tam mají friťáků.


Pokud jenom jeden a v menu je řízek, smažák atd. tak bych se docela divila, pokud by tyto delikatesy někdo smažil na pánvi.hranolky, kde může být lepek, celiakarna.cz

Bezlepková dieta a čtení etiket


Disciplína, která Vás již bude doprovázet na každém kroku. Důvěřujte, ale prověřujte. Všechno si prostudujte. I pokud jste naprosto přesvědčeni, že to není možné.


Je. A budete překvapeni, kde všude lepek najdete.Nemáte doma jedno-druhové bezlepkové mouky nebo třeba bavlněný BIO pytlík na chleba, ve kterém můžete Vaše bezlepkové chleby skladovat? Vyzkoušejte náš bezlepkový eshop.celikarna.cz

Stereotypy a bezlepková dieta


V mém okolí jsem se s klasických stereotypním vnímáním - alergie na lepek - zase nějaké móda, za nás to nebylo - naštěstí tolik nesetkala, ale i výjimky musely potvrdit pravidlo.


Hlášky typu - no, dala jsem tam jenom trochu mouky, vždyť ti to nic neudělá. Ty naděláš:-), vždyť je tam toho jenom malinko! Nepatřilo to bohužel k ničemu neobvyklému.mouka, článek o bezlepkové dietě, celiakarna.cz

Já jim to ani nemohu dávat za zlé. Je typické, že pokud se Vás něco netýká, tak Vás to vlastně nezajímá. Říká se tomu nepřenositelná zkušenost.


Pokud se mně - osobně - nebo např. mého dítěte něco netýká, neřeším to. Možná se Vám to zdá sobecké, ale tak to prostě je. Bezlepek začne zajímat lidi, až v momentu, kdy se to dotkne jich samotných nebo jejich nejbližších.


Abych tento článek ukončila pozitivně, vězte, jsou daleko horší věci na světě, než bezlepková dieta.


Nakoupit bez lepku můžete zde a pokud hledáte bezlepkové recepty tak pokračujte zde.

181 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Komentarze


bottom of page